Zavřít

Kojšovská hoľa

Přejít na aktuální data stanice Kojšovská hoľa

Na vrcholové části Slovenského rudohoří se nachází radiolokační a meteorologická stanice Kojšovská hoľa. Výstavba stanice byla zahájena v roce 1985, na podzim roku 1988 byl instalován sovětský radiolokátor MRL-5, díky kterému byla pravidelná radiolokační měření zahájena v létě následujícího roku. Meteorologická zahrádka je umístěna cca 80 metrů pod samotným vrcholem.  

 

Klimatologická měření byla zahájena roku 1989, synoptická měření po instalaci meteorologické stanice Milos 500 (Vaisala) v roce 1995.

Od roku 2000 bylo na stanici zahájeno měření přízemního ozónu a téhož roku bylo zahájeno také měření gama záření, čímž se stala součástí sítě radiačního měření SHMÚ 1)

V roce 2005 došlo k nahrazení radiolokátoru za dualpolarizační dopplerův radar RDR250-GC od firmy Radtec s přijímačem ENIGMA III. K poslední výměně radiolokátoru došlo na Kojšovské Hoľe v roce 2015 (zahájení výměny 22.června 2015) a je součástí Povapsys – povodňového varovného a předpovedního systému SHMÚ.

 

Zásluhu na výstavbě této stanice má především Marián Wolek, který prosadil doplnění radiolokační sítě v tehdejším Československu, která v této době zahrnovala pouze radiolokátory na stanicích Praha-Libuš a Malý Javorník.

 

 

Poznámka:

1) Síť monitorovaní příkonu dávkového ekvivalentu gama záření byla vybudována roku 1991 a zahrnovala celkem 18 stanic, v roce 1998 již zahrnovala 23 stanic a od roku 2007 pak zvýšil počet zahrádek zvýšil na 26 : Malý Javorník, Dudince, Kojšovská hoľa, Bratislava, Sliač, Košice, Jaslovské Bohunice, Chopok, Stropkov, Piešťany, Liesek, Milhostov, Žilina, Lučenec,  Kamenica, Nitra, Lomnický štít, Banská Bystrica, Mochovce, Štrbské Pleso, Trenčín, Hurbanovo, Telgárt, Liptovská Ondrášová, Prievidza, Gánovce
 

Stanice byly vybaveny po zahájení činnosti sondami typu FHZ 621B od výrobce FAG, od roku 1998 je začal nahrazovat produkt GammaTracer od německého výrobce Genitron. V roce 2007 pak seznam doplnily tři sondy typu RPSG-05 od firmy Microstep-MIS.

 

Zdroj:

Dějiny meteorologie v zemích českých a na Slovensku, K. Krška a F. Šamaj

Meteorologický časopis 2005/3

Meteorologický časopis 2015/2

Činnosť hydrologickej služby na SHMÚ, Poórová, J., Kullman, E., Lešková, D., Döményová, J., Danácová, Z., Chriaštel, R.

Radiačný monitoring SHMÚ, Ing. Tereza Melicherová

Slovenský hydrometeorologický ústav, http://www.shmu.sk